4201-003LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4201-003LF
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
Axial, Bushing
Datasheet
Download
Description
FILTER LC(PI) 2000PF CHASSIS
Stock
978
In Stock :
978
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Filter Order :
3rd
ESD Protection :
No
Terminal Finish :
Silver (Ag)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.187Diax0.359L 4.75mmx9.12mm
Insertion Loss (Max) :
70 dB
HTS Code :
Max Current Rating :
15A
Number of Channels :
1
Circuit Type :
Filter
Published :
2005
Diameter :
4.7498mm
Capacitance :
2nF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
4200
Height :
9.1186mm
Values :
C = 2000pF
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Axial, Bushing
Voltage - Rated :
100V
Attenuation Value :
38dB @ 100MHz
Max Voltage Rating (DC) :
200V