400MXH560MEFCSN30X45
Mfr.Part #
400MXH560MEFCSN30X45
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
560μF
Packing Method :
Box
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tan Delta :
0.2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
45mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.052A @ 10kHz
Leakage Current :
1.41986mA
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.18A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Published :
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.9A
Tolerance :
±20%
Series :
MXH
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Rubycon 400MXH560MEFCSN30X45
MXH 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In