400AX18MEFC10X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400AX18MEFC10X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
18µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
150mA
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Series :
AX
Published :
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
225mA @ 100kHz
Datasheets
400AX18MEFC10X16
Rubycon 400AX18MEFC10X16
AX 18μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can