3RP25051BT20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3RP25051BT20
Manufacturer
Siemens
Description
RELAY TIME DELAY
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Time Delay Relays
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Supply Voltage :
400 → 440V ac
Dim :
(W x H x D) 22.5 x 100 x 90 mm
Depth :
90mm
Switch Configuration :
DP4T
Product Status :
Active
Max. temperature :
+60°C
Relay Type :
Mechanical Relay
Reach Compliance Code :
Unknown
Maximum Operating Temperature :
+60°C
Power Supply :
External
Contact Material :
Silver Tin Oxide
Min. temperature :
-25°C
Base Product Number :
3RP2505
Max. operating voltage :
440V
RoHS-compliant :
yes
Height :
100mm
Series :
3RP25
Mounting Type :
DIN Rail
Contact Rating @ Voltage :
3A @ 250VAC
Contact Configuration :
DPDT
Voltage - Supply :
400 ~ 440VAC
Delay Time :
0.05 Sec ~ 100 Hrs
Electrical lifespan :
Minimum Operating Temperature :
-25°C
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Content :
1pc(s)
Length :
22.5mm
Width :
22.5
Number of Contacts :
2
Termination Style :
Screw Terminal
Function :
Programmable (Multi-Function)
Terminal Type :
Screw
Durability :
Min. operating voltage :
400V