397LBB200M2BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
397LBB200M2BD
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
1.8A
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Leakage Current :
3mA
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
425.09mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 120Hz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
30mm
Voltage - Rated DC :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
2.646A @ 10kHz
Capacitance :
390µF
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Series :
LBB
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Tan Delta :
0.1
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
397LBB200M2BD
Cornell Dubilier Electronics 397LBB200M2BD
LBB 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In