381LR122M200K042
Mfr.Part #
381LR122M200K042
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
1.4697mA
Ripple Current @ High Frequency :
4.47A @ 20kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
1 (Unlimited)
Diameter :
30mm
Resistance :
124mOhm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.13A @ 120Hz
3000 hours
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
124mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Weight :
43.999991g
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Height :
40mm
Voltage - Rated DC :
200V
Series :
381LR
Terminal Pitch :
10mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
3.13A
Capacitance :
1200μF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Datasheets
381LR122M200K042
Cornell Dubilier Electronics 381LR122M200K042
381LR 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.13A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In