381LR121M450H032
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
381LR121M450H032
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.66Ohm @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
21 Weeks
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
381LR
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Capacitance :
120μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
800mA
Datasheets
381LR121M450H032
Cornell Dubilier Electronics 381LR121M450H032
381LR 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In