381LQ472M080K042
Mfr.Part #
381LQ472M080K042
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
3.3A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Polarization :
Polar
Length :
40mm
Number of Pins :
2
Weight :
43.999991g
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.83957mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
381LQ
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
80V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.8A @ 20kHz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Capacitance :
4700µF
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
381LQ472M080K042
381LQ 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In