380LX471M400A042
Mfr.Part #
380LX471M400A042
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.39A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
40mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.35A @ 20kHz
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
388mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
800 µm
Termination :
Snap in
Weight :
62.00001g
Test Frequency :
120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dissipation Factor :
20 %
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.39A @ 120Hz
Through Hole
Leakage Current :
1.30077mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Number of Pins :
2
Diameter :
35mm
Series :
380LX
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Datasheets
380LX471M400A042
Cornell Dubilier Electronics 380LX471M400A042
380LX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.39A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In