380LQ821M400A452
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
380LQ821M400A452
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
35mm
Leakage Current :
1.71814mA
Capacitance :
820µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
380LQ
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Pitch :
10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Polarization :
Polar
Length :
45mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.15A @ 20kHz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.95A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
400V
Datasheets
380LQ821M400A452
Cornell Dubilier Electronics 380LQ821M400A452
380LQ 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In