35SVPT39M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35SVPT39M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 35V SMD
Stock
91
In Stock :
91
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Base Product Number :
35SVPT
Height :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height - Seated (Max) :
0.276 (7.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage - Rated :
35 V
Capacitance Value :
39uF
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel
Width :
IL (uA) :
273@2Min
Product Height :
6.9mm
Ripple Current :
2.8A
Polarity :
Polar
Capacitance :
39μF
Leakage Current :
273 uA
Maximum Operating Temperature :
+105°C
Construction :
Cylindrical
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
20%
Product Type :
Electrolytic Capacitors
ESR :
0.03Ohm
Product :
Aluminum Polymer Capacitors
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount Land Size :
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Voltage :
35VDC
Ripple Current @ High Frequency :
2.8 A @ 100 kHz
RoHS :
Details
Product Diameter (mm) :
8
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Type :
Polymer
Series :
SVPT
Size (mm) :
8 X 6.9
Lifetime @ Temp. :
20000 Hrs @ 105°C
ESR (Ohm) :
0.03
Brand :
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
6.9
Capacitance Tolerance :
± 20%
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Product Width :
IR (mA) :
2800
Package Type :
CAN
Product Length :
Diameter :
8mm
Tradename :
OS-CON
Dimensions :
8x6.9mm
Ripple Current @ Low Frequency :
140 mA @ 120 Hz
Length :
6.9mm
Technology :
Polymer
Lifetime (h) :
20000
Product Weight (g) :
0.6
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Ratings :
Datasheets
35SVPT39M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 35SVPT39M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Voltage:35VDC, Type:Polymer, 35SVPT39M pinout, 35SVPT39M datasheet PDF, 35SVPT39M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 35SVPT39M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 35SVPT39M
39µF 20% Radial, Can - SMD Tape and Reel 30mOhm SVPT Surface Mount Polymer General Purpose