35MS747MEFC8X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35MS747MEFC8X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
95mA @ 120Hz
Ripple Current :
95mA
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
142.5mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Capacitance :
47μF
Lead Pitch :
3.5052mm
Height :
7mm
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Series :
MS7
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
35MS747MEFC8X7
Rubycon 35MS747MEFC8X7
MS7 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 95mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can