339LBA016M2ED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
339LBA016M2ED
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
5.15A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Custom Capabilities :
Capacitance Tolerance
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
35mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
33000μF
Mounting Type :
Through Hole
Length :
30mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Series :
LBA
Surface Mount :
No
Published :
Leakage Current :
10.56mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25.12mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tan Delta :
0.4
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
6.4375A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Datasheets
339LBA016M2ED
Cornell Dubilier Electronics 339LBA016M2ED
LBA 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In