336BPS025M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
336BPS025M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Audio
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Polarization :
Bi-Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.2
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BPS
Voltage - Rated :
25V
Polarity :
Bipolar
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.048Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
82mA
Capacitance :
33μF
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Published :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.025mA
Ripple Current @ High Frequency :
125.6mA @ 50kHz
Pbfree Code :
yes
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Datasheets
336BPS025M
Cornell Dubilier Electronics 336BPS025M
BPS 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 82mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.4892mm Radial, Can