30D336M160EF2A
Mfr.Part #
30D336M160EF2A
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V AXIAL
Capacitance :
33μF
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Axial
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.433Diax1.260L 11.00mmx32.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
355.2mA @ 100kHz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
160V
Diameter :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
222mA @ 120Hz
Length :
32mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.888Ohm @ 120Hz
Datasheets
30D336M160EF2A
Vishay / Sprague 30D336M160EF2A
30D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.433Diax1.260L 11.00mmx32.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can