30D336M050CB2A
Mfr.Part #
30D336M050CB2A
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V AXIAL
Stock
314
In Stock :
314
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.85Ohm @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm
Capacitance :
33μF
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
8mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Leakage Current :
0.01013mA
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
112mA @ 120Hz
Termination :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Series :
30D
Ripple Current @ High Frequency :
156.8mA @ 100kHz
Length :
17.5mm
Ripple Current :
112mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
30D336M050CB2A
Vishay / Sprague 30D336M050CB2A
30D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 112mA 0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm -40°C~105°C Polar Axial, Can