30-1/G4C-ARTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30-1/G4C-ARTB
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet
Download
Description
LED GREEN CLEAR 3MM T/H
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Lens Transparency :
Clear
Color :
Green
Lens Size :
3.00mm Dia
HTS Code :
Configuration :
Standard
Current - Test :
30mA
Package / Case :
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Lens Color :
Colorless
Number of Functions :
1
Wavelength - Peak :
536nm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tube
T-code :
T-1
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Dominant :
525nm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
6.1mm
Number of Terminations :
4
Viewing Angle :
80°
Published :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.5V
Lens Style :
Round with Domed Top
Mounting Type :
Through Hole
Forward Current-Max :
0.03A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
7.62mm Lx7.62mm W
Terminal Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
30-1/G4C-ARTB
Introducing Everlight Electronics 30-1/G4C-ARTB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:4-DIP (0.200, 5.08mm), Number of Terminations:4, Mounting Type:Through Hole, 30-1/G4C-ARTB pinout, 30-1/G4C-ARTB datasheet PDF, 30-1/G4C-ARTB amp .Beyond Everlight Electronics 30-1/G4C-ARTB ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.