30-1/B4C-AKNB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30-1/B4C-AKNB
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet
Download
Description
LED BLUE CLEAR 3MM T/H
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
4
Factory Lead Time :
12 Weeks
T-code :
T-1
Current - Test :
30mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Dominant :
470nm
Lens Transparency :
Clear
Configuration :
Standard
Color :
Blue
Mounting Type :
Through Hole
Height :
6.1mm
Mount :
Through Hole
Forward Current-Max :
0.03A
Lens Size :
3.00mm Dia
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Max) :
85°C
Published :
Terminal Pitch :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Color :
Colorless
Wavelength - Peak :
468nm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
HTS Code :
Lens Style :
Round with Domed Top
Package / Case :
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V
Viewing Angle :
80°
Size / Dimension :
7.62mm Lx7.62mm W
Datasheets
30-1/B4C-AKNB
Introducing Everlight Electronics 30-1/B4C-AKNB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:4, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:4-DIP (0.200, 5.08mm), 30-1/B4C-AKNB pinout, 30-1/B4C-AKNB datasheet PDF, 30-1/B4C-AKNB amp .Beyond Everlight Electronics 30-1/B4C-AKNB ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.