3.0SMI11A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3.0SMI11A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Series :
3.0SMI
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
164.8A