3.0SMCJ78CA
Mfr.Part #
3.0SMCJ78CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Product Status :
Active
Brand :
Diodes Incorporated
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Bidirectional Channels :
Surface Mount
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.8A
RoHS :
Details
Power Line Protection :
No
Diodes Incorporated
Series :
3.0SMCJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Capacitance @ Frequency :
Packaging :
Reel
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V