3.0SMCJ7.5A
Mfr.Part #
3.0SMCJ7.5A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5 V
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage-Max :
9.2 V
Breakdown Voltage-Min :
8.3 V
Number of Terminals :
2
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
C BEND
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Power Dissipation-Max :
6 W
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Compliant
Configuration :
Single
Clamping Voltage-Max :
12.9
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000 W