3.0SMCJ54A
Mfr.Part #
3.0SMCJ54A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Power Dissipation-Max :
6 W
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
54 V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Clamping Voltage-Max :
87.7
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000 W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
RECTANGULAR
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Breakdown Voltage-Max :
68.5 V
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Breakdown Voltage-Min :
60 V