3.0SMCJ51
Mfr.Part #
3.0SMCJ51
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Breakdown Voltage-Min :
56.7 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Breakdown Voltage-Max :
64.7 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
6 W
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
C BEND
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
51 V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000 W