3.0SMCJ170A
Mfr.Part #
3.0SMCJ170A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Unidirectional Channels :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11A
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V