3.0SMCJ150A-HF
Mfr.Part #
3.0SMCJ150A-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
DIODE TVS 150V 3000W SMC UNI-DIR
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.3A
Breakdown Voltage :
167 V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Mounting Type :
Surface Mount
Working Voltage :
150 V
Series :
3.0SMCJ
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Package / Case :
Power Line Protection :
No
Polarity :
Unidirectional
RoHS :
In Transition
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
243 V
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
167V