3.0SMCJ14CA
Mfr.Part #
3.0SMCJ14CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Brand :
Littelfuse
Capacitance @ Frequency :
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
Telecom
Clamping Voltage :
29.97 V
Number of Elements per Chip :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Reverse Standoff Voltage :
14V
Bidirectional Channels :
1
Package :
Digi-Reel?
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
129.3A
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Product Type :
TVS Diodes
Direction Type :
Bi-Directional
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Breakdown Voltage :
15.6 V
Product Status :
Active
Peak Pulse Power Dissipation :
3000W
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
RoHS :
Details
Qualification :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Working Voltage :
14 V