3.0SMCJ130A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3.0SMCJ130A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.4A
Voltage - Breakdown (Min) :
144V