2BZX84C10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2BZX84C10
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
ZENER SOT-23 10V 0.3W 5%
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
JEDEC-95 Code :
TO-236
Power Dissipation-Max :
0.3 W
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Compliant
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
2
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
5%
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Configuration :
COMMON ANODE, 2 ELEMENTS
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
3
Dynamic Impedance-Max :
20 Ω
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR
Diode Type :
ZENER DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Working Test Current :
5 mA