298D106X0010M2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
298D106X0010M2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0603
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Voltage :
10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Type :
Molded
Series :
MICROTAN®, 298D
REACH SVHC :
Unknown
Height :
800μm
Number of Pins :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
1A
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
850μm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
M
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
PCB, Surface Mount
Published :
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
10V
Tan Delta :
0.2
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5Ohm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Capacitance :
10μF
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
20 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
298D106X0010M2T
Introducing Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 298D106X0010M2T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Type:Molded, Number of Pins:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, 298D106X0010M2T pinout, 298D106X0010M2T datasheet PDF, 298D106X0010M2T amp .Beyond Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 298D106X0010M2T ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.