298D105X06R3K2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
298D105X06R3K2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 6.3V 0402
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
27mA
Voltage - Rated :
6.3V
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.0005mA
Manufacturer Size Code :
K
Published :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PAPER, 7 INCH
Width :
0.5mm
Series :
MICROTAN®, 298D
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Type :
Molded
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Length :
1mm