25SH-B-09-TS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25SH-B-09-TS
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.5MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Series :
25SH
Fastening Type :
Friction Lock
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Positions :
9
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination :
Kinked Pin, Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Contact Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage - Rated :
250VAC
Insulation Height :
0.276 7.00mm
Insulation Color :
White
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
25SH-B-09-TS
Adam Tech 25SH-B-09-TS
25SH Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 9-Position Board to Cable/Wire 0.276 7.00mm Height