25ML100MEFCTA8X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25ML100MEFCTA8X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
134.4mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
3.5052mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
112mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Series :
ML
Mount :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
112mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
25ML100MEFCTA8X7
Rubycon 25ML100MEFCTA8X7
ML 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 112mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can