25LC512-E/SM
Mfr.Part #
25LC512-E/SM
Package / Case
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC EEPROM 512KBIT SPI 8SOIJ
Stock
122
In Stock :
122
Package :
Tube
Supplier Device Package :
8-SOIJ
Supply Current-Max :
0.01 mA
Minimum Operating Supply Voltage :
2.5 V
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
5 Weeks
Published :
1997
Organization :
64 k x 8
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Operating Supply Voltage :
2.5 V, 5.5 V
Memory Type :
Non-Volatile
Data Retention Time-Min :
200
Memory IC Type :
Mount :
Surface Mount
Product Type :
Interface Type :
Serial-SPI
Width :
5.24mm
Serial Bus Type :
SPI
Power Supplies :
3/5V
Number of Words :
65536
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
25LC512
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Temperature Grade :
Automotive
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Package Type :
SOIJ
Nominal Supply Current :
5mA
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Number of Terminals :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Terminations :
Density :
512 kb
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Clock Frequency :
20MHz
Series :
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Serial
Data Retention :
200yr
Package / Case :
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Memory Interface :
SPI
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Dimensions :
5.26 x 5.24 x 1.98mm
Memory Organization :
64K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Subcategory :
Memory and Data Storage
Pin Count :
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Supply Current :
5 mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Base Product Number :
25LC512
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Length :
5.26mm
Height :
1.98mm
Memory Size :
512Kb 64K x 8
Seated Height-Max :
2.03 mm
Interface :
SPI, Serial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Microchip
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Programming Voltage :
2.5 → 5.5V
Memory Density :
524288 bit
Standby Current-Max :
0.000001A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Access Time :
50 ns
Datasheets
25LC512-E/SM
Introducing Memory Microchip Technology 25LC512-E/SM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:25LC512, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:8, 25LC512-E/SM pinout, 25LC512-E/SM datasheet PDF, 25LC512-E/SM amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC512-E/SM ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.