25LC010A/WF16K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25LC010A/WF16K
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 1KBIT SPI 10MHZ DIE
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Memory Size :
1Kb 128 x 8
Memory Type :
Non-Volatile
Supplier Device Package :
Die
Memory Interface :
SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
25LC010A
Package / Case :
Memory Organization :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Series :
Clock Frequency :
10MHz
Package :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Memory Format :
EEPROM
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Base Product Number :
25LC010
Datasheets
25LC010A/WF16K
-- Memory IC -- Series 25LC010A
25LC010A/WF16K Overview
In this case, the memory type of the device can be classified as Non-Volatile. Case Tray is available. An embedded Die case surrounds memory ics. It is estimated that the memory size on the chip is 1Kb 128 x 8. As with most mainstream devices, this one uses EEPROM-format memory. Due to its wide temperature range of 0°C~70°C TA, this device is well suited to a wide range of applications that require high performance. With 2.5V~5.5V as the supply voltage, it is capable of handling memory ics. It is recommended to mount it in the Surface Mount mounting type. In order to operate effectively, the memory rotates at a clock frequency within a range of 10MHz. A device's base part number, 25LC010A, is often used in order to identify similar components. This part, which belongs to the -- series of memory devices, plays an important role in its target applications.