25LC320-I/P
Mfr.Part #
25LC320-I/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC EEPROM 32KBIT SPI 2MHZ 8DIP
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Terminal Pitch :
2.54mm
8
Max Operating Temperature :
85 °C
Length :
10.16mm
Operating Supply Voltage :
2.5 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Nominal Supply Current :
5mA
Programming Voltage :
3.3 V, 5 V
Clock Frequency :
2MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Published :
Package :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supplies :
3/5V
Lead Free :
Lead Free
Access Time :
230 ns
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
No
Frequency :
2 MHz
Microchip
Max Frequency :
2 MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
7.112mm
Operating Supply Current :
1 mA
Supply Current-Max :
0.005 mA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Density :
32768 bit
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Additional Feature :
1000K ERASE/WRITE CYCLES; DATA RETENTION > 200 YEARS
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tube
Min Supply Voltage :
2.5 V
Seated Height-Max :
5.33 mm
Number of Terminals :
Supply Voltage :
5V
32 kb
Max Supply Voltage :
5.5 V
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Height :
4.953mm
Supplier Device Package :
8-PDIP
Memory Width :
Datasheets
25LC320-I/P
Introducing Memory Microchip Technology 25LC320-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:25LC320, 25LC320-I/P pinout, 25LC320-I/P datasheet PDF, 25LC320-I/P amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC320-I/P ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology 25LC320-I/P
Memory Microchip Technology 25LC320-I/P Overview
The Memory Microchip Technology 25LC320-I/P serves as a reliable and sophisticated EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory) component that enhances data storage capabilities within electronic designs. Crafted by the reputable Microchip Technology, this integrated circuit features a 32Kbit storage capacity tailored for applications requiring efficient, non-volatile data memory. Operating at a 2MHz SPI (Serial Peripheral Interface) communication speed, the 25LC320-I/P is presented in a convenient 8-pin DIP (Dual Inline Package) format, yielding ease of integration into various circuit boards. Boasting long-term data retention and low power consumption, this EEPROM IC is ideal for manufacturers seeking high-performance memory solutions that promise reliability without compromising on energy efficiency for bulk ordering opportunities.
25LC320-I/P Features
  • 32Kbit memory size
  • SPI interface with up to 2MHz speed
  • Low-power CMOS technology
  • Hardware write protection
  • Industrial temperature range: -40°C to +85°C