25LC160DT-I/ST
Mfr.Part #
25LC160DT-I/ST
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOP
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Product Number :
25LC160
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Access Time :
100 ns
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Organization :
2 k x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
HTS Code :
Height :
1 mm
Memory Density :
8192 bit
- 40 C
Interfaces :
Serial (SPI)
SPI, Serial
Subcategory :
Memory and Data Storage
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Standby Current-Max :
0.000001A
Nominal Supply Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminals :
Terminal Form :
Gull wing
Memory Organization :
2K x 8
Base Part Number :
25LC160D
Min Supply Voltage :
2.5 V
Data Retention :
200 Year
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Frequency :
5 MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Details
Frequency :
10 MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Width :
3mm
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Number of Words :
1024 words
SPI
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
5V
Published :
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
85 °C
Density :
16 Kb
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5 V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Length :
4.4mm
Supply Current-Max :
0.005 mA
Seated Height-Max :
1.2 mm
Operating Supply Current :
5 mA
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Package :
Tape and Reel (TR)
Clock Frequency :
10MHz
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Serial Bus Type :
Datasheets
25LC160DT-I/ST
Introducing Memory Microchip Technology 25LC160DT-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:25LC160D, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:8, 25LC160DT-I/ST pinout, 25LC160DT-I/ST datasheet PDF, 25LC160DT-I/ST amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC160DT-I/ST ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.