25LC080/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25LC080/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 8KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
Stock
425
In Stock :
425
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Min Operating Temperature :
0 °C
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Max Supply Voltage :
5.5 V
Radiation Hardening :
No
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Supply Current-Max :
0.005 mA
Data Retention Time-Min :
200
Interface Type :
Serial-SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package Shape :
RECTANGULAR
Data Retention :
200yr
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Published :
2004
Endurance :
10000000 Write/Erase Cycles
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
DATA RETENTION > 200 YEARS; 4KV ESD PROTECTION; 1M ENDURANCE CYCLES
Operating Supply Current :
5 mA
Clock Frequency :
2MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
8
Package Type :
SOIC
Memory Organization :
1K x 8
Supply Voltage :
3.3V
Surface Mount :
yes
Height :
1.25mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
3.9mm
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Number of Functions :
1
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Access Time :
230 ns
Memory IC Type :
EEPROM
Density :
8 kB
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Width :
8
HTS Code :
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Standby Current-Max :
0.000001A
MSL :
MSL 1 - Unlimited
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Words :
1k
Operating Supply Voltage :
2.5V
Memory Type :
Non-Volatile
Subcategory :
Memory and Data Storage
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Memory Format :
EEPROM
Package :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5 V
Length :
4.9mm
Terminal Form :
Gull wing
Schedule B :
8542320050, 8542320050/8542320050/8542320050/8542320050/8542320050
Microchip
Min Supply Voltage :
2.5 V
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Power Supplies :
3/5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Frequency :
2 MHz
Programming Voltage :
2.5 → 5.5V
Pin Count :
Interfaces :
Serial (SPI)
Minimum Operating Supply Voltage :
2.5 V
Nominal Supply Current :
5mA
Max Frequency :
2 MHz
Memory Interface :
SPI
Product Type :
Qualification Status :
Not Qualified
Organization :
1 k x 8
Serial Bus Type :
SPI
Memory Size :
8Kb 1K x 8
Number of Pins :
Supplier Device Package :
8-SOIC
Max Operating Temperature :
70 °C
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.25mm
Base Part Number :
25LC080
Lead Free :
Lead Free
Interface :
SPI, Serial
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Base Product Number :
25LC080
Terminal Pitch :
1.27mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Parallel/Serial :
Serial
Memory Density :
Pbfree Code :
yes
Product Category :
Datasheets
25LC080/SN
Introducing Memory Microchip Technology 25LC080/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Base Part Number:25LC080, 25LC080/SN pinout, 25LC080/SN datasheet PDF, 25LC080/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC080/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology 25LC080/SN
[Memory Microchip Technology 25LC080/SN] Overview
Introducing the cutting-edge [Memory Microchip Technology 25LC080/SN], an innovative EEPROM solution meticulously engineered by Microchip Technology to meet the demands of modern electronics. Designed with utmost precision and reliability, this IC EEPROM 8KBIT SPI 2MHZ 8SOIC stands as a testament to Microchip's commitment to excellence.
[25LC080/SN] Features
  • High-performance EEPROM
  • 8 Kbit memory capacity
  • SPI interface for seamless communication
  • Operating frequency of 2MHz