25AA02E64-I/SN
Mfr.Part #
25AA02E64-I/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC EEPROM 2KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Stock
323
In Stock :
323
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply Voltage :
2.5V
Number of Words :
256 words
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Seated Height-Max :
1.75 mm
Width :
3.9mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Package :
Tube
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Length :
4.9mm
Supply Current-Max :
0.005 mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Clock Frequency :
10MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Published :
2006
Packaging :
Tube
Memory Density :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Base Product Number :
25AA02E64
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Organization :
256 x 8
Organization :
256 x 8
Memory Width :
Screening Level :
TS 16949
Base Part Number :
25AA02E64
Nominal Supply Current :
5mA
Product Category :
Interfaces :
Serial (SPI)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Contact Plating :
Tin
Height :
1.5mm
Number of Pins :
Density :
2 kb
Factory Lead Time :
27 Weeks
Supplier Device Package :
8-SOIC
Datasheets
25AA02E64-I/SN
Introducing Memory Microchip Technology 25AA02E64-I/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:25AA02E64, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, 25AA02E64-I/SN pinout, 25AA02E64-I/SN datasheet PDF, 25AA02E64-I/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology 25AA02E64-I/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology 25AA02E64-I/SN
[Memory Microchip Technology 25AA02E64-I/SN] Overview
Introducing the latest in EEPROM technology from Microchip Technology, the 25AA02E64-I/SN. This innovative IC EEPROM boasts a capacity of 2KBIT and operates seamlessly via SPI at a rapid 10MHZ. Encased in the reliable 8SOIC package, this component delivers exceptional performance and durability for a wide array of applications.
[25AA02E64-I/SN] Features
  • 2KBIT EEPROM capacity
  • High-speed SPI interface (10MHZ)