25AA010A/W16K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25AA010A/W16K
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 1KBIT SPI 10MHZ DIE
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Clock Frequency :
10MHz
Memory Organization :
128 x 8
Series :
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Base Product Number :
25AA010
Package / Case :
Die
Memory Format :
EEPROM
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
1Kb 128 x 8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
25AA010A
Memory Type :
Non-Volatile
Supplier Device Package :
Memory Interface :
SPI
Package :
Tray
Packaging :
Tray
Datasheets
25AA010A/W16K
-- Memory IC -- Series 25AA010A
25AA010A/W16K Overview
As far as its memory type goes, it falls into the Non-Volatile category. You can get memory ics in a Tray case. Die case encloses it. There is 1Kb 128 x 8 of memory on the chip. The device uses a mainstream EEPROM-format memory. Suitable for use in a wide range of demanding applications, this device offers an extended operating temperature range of 0°C~70°C TA. There is a voltage range of 1.8V~5.5V for the supply voltage. It is recommended that the mounting type be Surface Mount. It has a clock frequency of 10MHz. When choosing similar parts, 25AA010A is frequently referred to as the device's base part number. This part is part of the -- series of memory devices, which play a key role in its target applications.