227UVK025MFE
Mfr.Part #
227UVK025MFE
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
195mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
220μF
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Life (Hours) :
1500 hours
Voltage - Rated :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.51Ohm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
UVK
Height Seated (Max) :
0.417 10.60mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current :
130mA
Number of Terminations :
2
Datasheets
227UVK025MFE
Cornell Dubilier Electronics 227UVK025MFE
UVK 220μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 130mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD