227LBB350M2CE
Mfr.Part #
227LBB350M2CE
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Diameter :
1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated DC :
350V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.13036Ohm @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Leakage Current :
3mA
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
3000 hours
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
LBB
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.44A
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.1168A @ 10kHz
Datasheets
227LBB350M2CE
Cornell Dubilier Electronics 227LBB350M2CE
LBB 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In