227AVD025MFE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
227AVD025MFE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
170mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
300mA
Series :
AVD
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
220μF
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.21Ohm @ 120Hz
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.417 10.60mm
Datasheets
227AVD025MFE
Cornell Dubilier Electronics 227AVD025MFE
AVD 220μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 300mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD