2163-28-01-P2
Mfr.Part #
2163-28-01-P2
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2MM
Pitch :
2.0066mm
Number of Contacts :
28
Width :
2mm
Overall Contact Length :
0.329 8.36mm
Contact Length - Mating :
0.152 3.86mm
Number of Positions :
28
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Height :
1.5mm
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Lead Pitch :
2mm
Datasheets
2163-28-01-P2
NorComp 2163-28-01-P2
2163 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 28-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height