2011-2X03G00SD025B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2011-2X03G00SD025B
Manufacturer
Oupiin
Description
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 3 PIN, S
Stock
304
In Stock :
304
Manufacturer :
Oupiin
Product Category :
Headers, Male Pins
Base Product Number :
2011
Style :
Board to Board
Overall Contact Length :
0.457 (11.60mm)
Contact Length - Mating :
0.240 (6.10mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Post :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Brass
Series :
2011
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Unshrouded
Ingress Protection :
Connector Type :
Header
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mated Stacking Heights :
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Features :
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Color :
Black
Contact Shape :
Square
Applications :
Number of Positions :
6
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.098 (2.50mm)
Datasheets
2011-2X03G00SD025B
Oupiin 2011-2X03G00SD025B
2011 Series 2-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 6-Position Board to Board 0.098 (2.50mm) Height