1SMB75AT3
Mfr.Part #
1SMB75AT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.5A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
600W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
0.55W
JESD-609 Code :
e0
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5V
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Capacitance @ Frequency :
1890pF @ 1MHz
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Number of Elements :
1
Base Part Number :
1SMB
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V