1SMB100AT3G
Mfr.Part #
1SMB100AT3G
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Capacitance @ Frequency :
190pF @ 1MHz
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Power - Peak Pulse :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.7A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Dual
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Breakdown Voltage :
111V
Surface Mount :
yes
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
1SMB
Power Dissipation-Max :
0.55W