1SMB48CAT3G
Mfr.Part #
1SMB48CAT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC 425TEPBGA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.7A
Breakdown Voltage :
53.3V
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
48V
No
Capacitance @ Frequency :
190pF @ 1MHz
Surface Mount :
yes
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Power Dissipation-Max :
0.55W
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
600W
Configuration :
Single
Surface Mount
Base Part Number :
1SMB
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W