1SMB24AT3
Mfr.Part #
1SMB24AT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
Manufacturer :
onsemi
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
38.9V
Peak Pulse Current :
15.4A
Terminal Form :
C BEND
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Max Surge Current :
15.4A
Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
24V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Width :
3.81mm
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Base Part Number :
1SMB
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power Line Protection :
No
Height :
2.41mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Position :
Dual
Number of Unidirectional Channels :
Operating Supply Voltage :
24V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation-Max :
0.55W
Capacitance @ Frequency :
675pF @ 1MHz
Published :
Peak Pulse Power :
600W
Power Rating :
600W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Rated DC :
24V
Diode Element Material :
SILICON
Length :
4.57mm
Breakdown Voltage :
26.7V