1SMB150AT3
Mfr.Part #
1SMB150AT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Base Part Number :
1SMB
Pin Count :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
135pF @ 1MHz
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Surge Current :
2.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
167V
Operating Supply Voltage :
150V
Number of Unidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Unidirectional Channels :
Surface Mount
Clamping Voltage :
243V
Type :
Zener
Published :
Termination :
SMD/SMT
Reverse Standoff Voltage :
150V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
600W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
2.5A