1SMB130AT3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SMB130AT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Terminal Form :
C BEND
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.9A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Base Part Number :
1SMB
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Published :
Power Dissipation-Max :
0.55W
Power - Peak Pulse :
600W
Capacitance @ Frequency :
150pF @ 1MHz